O ważnych aspektach Przemysłu 4.0

Alt

Produkcja przemysłowa to jedna z kluczowych gałęzi gospodarki w Polsce, notująca dodatnią dynamikę wzrostu z roku na rok. Światowa konkurencja, jak i równoczesny rozwój technologii stawia obecnie przed przedsiębiorstwami z branży przemysłowej wyzwania, które wymagają nowego podejścia do projektowania i funkcjonowania systemów produkcyjnych. Przemysł 4.0 to nie przyszłość, a teraźniejszość światowej gospodarki, natomiast robotyzacja i automatyzacja to strategiczny kierunek rozwoju, pozwalający na znaczne zwiększenie niezawodności oraz wydajności procesów produkcyjnych.

Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w kwietniu 2022 r. o 13 proc. rok do roku

Przemysł 4.0 jest to jeden ze sposobów wykorzystania technologii inteligentnych fabryk, łączenia i przesyłania danych pomiędzy maszynami, które finalnie uczą się na własnych błędach oraz optymalizują obsługiwane procesy. Przemysł 4.0 to złożony proces zarówno technologicznej, jak i organizacyjnej transformacji przedsiębiorstw, składający się z integracji łańcucha wartości, stosowania nowy modeli biznesowych oraz cyfryzacji produktów i usług. Wprowadzanie inteligentnych rozwiązań Przemysłu 4.0 umożliwiają działania takie jak: zastosowanie innowacyjnych technologii cyfrowych, bazy danych oraz zapewnienie komunikacji w obszarze współdziałania maszyn, urządzeń i ludzi.

PRZEMYSŁ 4.0 | Robotyzacja i automatyzacja produkcji 

Czynnikiem napędzającym transformację w kierunku Przemysłu 4.0 są coraz bardziej zindywidualizowane potrzeby nie tylko samych przedsiębiorstw, a również klientów oraz narastający trend personalizacji produktów i usług. Innowacyjne technologie wpisujące się w Przemysł 4.0 pozwalają poprawić wydajność produkcji, obniżyć koszty, skrócić przestoje i, co równie ważne, zminimalizować ilość wytwarzanych odpadów. Jednak to nie wszystko, ponieważ przedsiębiorstwa mają również istotny wpływ na funkcjonowanie społeczności, zapewniając im stabilne źródło utrzymania.

ROBOGRANT – dofinansowanie dla firm produkcyjnych z PARP

Z uwagi na powyższe, wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w polskich przedsiębiorstwach jest obecnie niezmiernie ważną kwestią, która pozwala na wysoce elastyczną automatyzację procesów, przekładając się tym samym na wzrost efektywności. Stąd też Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wychodząc naprzeciw przedsiębiorcom z branży przemysłowej, niebawem rozpocznie nabór w ramach nowego konkursu ROBOGRANT, który jest już kolejnym działaniem na rzecz automatyzacji i robotyzacji. Ponadto przedsiębiorcy chcący realizować projekt w ramach konkursu będą mogli połączyć go z ulgą na robotyzację!

Podstawowe informacje o nowym konkursie ROBOGRANT

Do kogo skierowany jest nabór?

Mikro-, małych oraz średnich przedsiębiorstw z branży przemysłowej prowadzących działalność na terenie Polski

Przewidywana maksymalna kwota inwestycji?

do 1 000 000,00 zł

Jakie wydatki będą mogły być sfinansować w ramach projektu?

Wydatki związane z robotyzacją i automatyzacją produkcji m.in.:

  • roboty przemysłowe
  • maszyny numeryczne
  • linie produkcyjne automatyzujące produkcje

 

Przedsiębiorco, skontaktuj się z nami, jeśli masz pomysł na projekt i jesteś zainteresowany wsparciem
w pozyskaniu dotacji w ramach konkursu „ROBOGRANT”!

 

 

 

 

Kategoria aktualności: