Leasing to popularna forma finansowania zakupu pojazdów i maszyn przez firmy, która z wielu powodów może być tańsza i wygodniejsza niż kredyt bankowy. Stanowi alternatywny wobec kredytu bankowego sposób  finansowania pojazdów. Nie trzeba jednak prowadzić działalności gospodarczej, żeby móc skorzystać z tej formy finansowania. Od pewnego czasu w ofercie polskich firm leasingowych pojawił się również leasing konsumencki dla klientów indywidualnych. Należy jednak pamiętać, że konsument w trakcie trwania umowy nie posiada praw własności do leasingowanego przedmiotu, a wyłącznie prawo do użytkowania przedmiotu leasingu, na warunkach określonych w umowie. Jest kilka zalet wzięcia auta czy motoru w leasing przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej. Ta forma finansowania jest bardziej dostępna niż kredyt bankowy – tak więc jeśli bank odmówi udzielenia kredytu warto zapoznać się z ofertą leasingu konsumenckiego. Porównując leasing konsumencki z kredytem bankowym należy wskazać, że otrzymanie leasingu jest procedurą mniej czasochłonną niż potwierdzenie zdolności kredytowej przez bank. Wyliczana przy leasingu zdolność kredytowa jest najczęściej wyższa od zdolności ustalanej przez banki. Pozwala to na szybsze otrzymanie leasingu, ale również na finansowanie zobowiązania o większej wysokości. Firmy leasingowe stawiają mniejsze wymagania klientom, ponieważ nie mają tak jak banki ustawowego obowiązku badania zdolności kredytowej klienta. W przeciwieństwie do leasingu, każdy kredyt bankowy jest odnotowywany w systemie Biura Informacji Kredytowej.  Firmy leasingowe często są w stanie zaproponować atrakcyjne ceny i warunki ubezpieczenia – pojazdy wzięte w leasing muszą mieć wykupiony pełny pakiet ubezpieczenia (OC, AC, NNW). W ramach leasingu można sfinansować zarówno nowe jak i używane pojazdy. Po zakończeniu umowy leasingowej konsument ma więcej opcji do wyboru niż w przypadku kredytu –  nabycie przedmiotu leasingu za wskazaną w umowie cenę, odstąpienie od zakupu bądź wymiana na nowy. Warto również podkreślić, że w leasing konsumencki może być wzięta w zasadzie każda rzecz ruchoma (nie tylko pojazdy), jak i nieruchomości.

Jednak znalezienie najlepszej oferty leasingowej, a tym bardziej porówanie jej z kredytem bankowym nie jest zadaniem łatwym. Firmy leasingowe często są w stanie zaferować dużo niższe oprocentowanie niż banki, ale z drugiej strony należy liczyć się z innymi dodatkowymi kosztami, często ponoszonymi w dłuższej perspektywie czasu typu konieczność serwisowania auta w autoryzowanych punktach, czy konieczność ubezpieczenia samochodów u wskazanych przez leasingodawcę ubezpieczycieli.

Firma CDF przy poszukiwaniu leasingu na rynku zawsze porównuje je z kredytami bankowymi, aby mieć pewność co do wyboru najlepszej oferty. Pozyskujemy szczegółowe informacje nt. kosztów krótko i długoterminowych leasingu. Rzetelnie i drobiazgowo analizujemy oferty leasingowe, aby ostatecznie wybrać dla Państwa tę najbardziej satysfakcjonującą.